Торгівля алкоголем в кіосках без обмеження площі: чи буде штраф?

19.06.2023
761

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19.12.1995 р. № 481/95-ВР (далі – Закон № 481) місце торгівлі – місце реалізації товарів, у т.ч. на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, для тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пива – без обмеження площі, для алкогольних напоїв, крім пива, – торговельною площею не менше 20 кв. м., обладнане РРО та/або ПРРО (незалежно від їх кількості) або де є книги обліку розрахункових операцій (незалежно від їх кількості), в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів.

Будівлі – земельні поліпшення, що складаються з несучих та огороджувальних або сполучених (несуче-огороджувальних) конструкцій, які утворюють наземні або підземні приміщення, призначені для проживання або перебування людей, розміщення майна, тварин, рослин, збереження інших матеріальних цінностей, провадження економічної діяльності (пп. 14.1.15 Податкового кодексу України).

Національним стандартом України ДСТУ 4303:2004 «Торгівля роздрібна та оптова. Терміни та визначення понять», затвердженим наказом Держспоживстандарту України від 05.07.2004 р. № 130, встановлено, що:

  • торговельний об’єкт – це майновий комплекс, який займає окрему капітальну споруду або який розміщено в спеціально призначеному та обладнаному для торгівлі приміщенні іншої капітальної або некапітальної споруди та має приміщення для провадження торговельної діяльності;
  • торговельна зала – це торговельне приміщення крамниці для показування, вибирання товарів та обслуговування покупців, яке охоплює площу для розміщування торговельно-технологічного устаткування, вузлів розрахунку, робочих місць продавців та площу для покупців;
  • павільйон – це торговельний об’єкт у роздрібній торгівлі, призначений для організування продажу товарів кінцевим споживачам, розміщений в окремій споруді полегшеної конструкції та має торговельну залу для покупців;
  • палатка; намет – це торговельний об’єкт складанно-розбірної конструкції для організування роздрібного продажу товарів, без торговельної зали для покупців, на одне або кілька робочих місць із товарним запасом на один день торгівлі;
  • кіоск; ятка – це торговельний об’єкт для організування роздрібного продажу товарів, який має постійне просторове місце, займає окрему закриту споруду некапітального типу на одне робоче місце без торговельної зали для покупців та додаткової площі для розміщування запасу товарів;
  • лоток; рундук – це торговельний об’єкт для організування роздрібного продажу товарів обмеженого асортименту з використанням для їхнього викладання відкритого пристосування складанно-розбірної конструкції, легкопереміщуваної з місця на місце.

Відповідно до ст. 15-3 Закону № 481 забороняється продаж, зокрема, алкогольних напоїв у невизначених для цього місцях торгівлі.

Статтею 17 Закону № 481 встановлено, що до суб’єктів господарювання (у т. ч. іноземних суб’єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів, зокрема, за порушення вимог ст. 15-3 цього Закону – 6800 грн.

Отже, штрафні санкції за торгівлю алкогольними напоями у невизначених для цього місцях торгівлі відповідно до ст. 17 Закону № 481 застосовуються до суб’єктів господарювання, які на підставі ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями здійснюють:

  • продаж пива з лотків, розкладок, стендів, у палатках та інших пунктах продажу товарів, які розташовані поза торговими приміщеннями (будівлями) та не обладнані РРО;
  • продаж алкогольних напоїв (крім пива) в кіосках, палатках, павільйонах, приміщеннях контейнерного типу тощо без обмеження площі.

До суб’єктів господарювання, які на підставі ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями здійснюють торгівлю виключно пивом у приміщеннях або будівлях (об’єктах (закладах) ресторанного господарства, магазинах тощо) без обмеження площі, обладнаних РРО (незалежно від їх кількості), штрафні санкції не застосовуються.

До відома! Відповідно до ст. 15 Закону № 481 ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного розпорядження на підставі, зокрема, встановлення факту порушення вимог ст. 15-3 Закону № 481 зокрема, щодо продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років або у невизначених для цього місцях.

Відповідь розміщена на Інформаційно-довідковому ресурсі «ЗІР», категорія 113.05.

Інші новини

11.10.2021
ПРРО Cashalot інтегровано до IIKO
Інтеграційних рішень стає все більше! Чудова новина для користувачів облікової системи IIKO — ПРРО Cashalot вже інтегрована в IIKO.
Детальніше
15.08.2022
Коментар до останніх змін до Держреєстру РРО – від ДПС
Чи можуть використовуватися РРО, які не забезпечують відображення реквізитів марок акцизного податку в розрахункових документах, при продажу будь-яких товарів та послуг, зокрема, а...
Детальніше
05.03.2021
ПРРОфіт для бізнесу — програмний РРО замість традиційних кас
ПРРОфіт для бізнесу — програмний РРО замість традиційних кас
Детальніше
24.01.2024
Фіскальний чек РРО/ПРРО іноземною мовою: чи можна?
Чи мають право СГ здійснювати програмування РРО/ПРРО та видавати фіскальний касовий чек на іноземній мові або на мові національних меншин?
Детальніше
01.06.2023
Підстави для розпломбування РРО
Розпломбування РРО здійснюють сервісні центри обслуговування за певних умов. Деталі - у нашому матеріалі.
Детальніше
Cashälot
в ефірі