Фіскальні чеки – це не просто квитанція за покупку, а ключ до прозорості бізнесу. Під час перевірок податківці вимагають їхні копії, щоб переконатися у правильності розрахунків через РРО чи ПРРО.
Насамперед, це передбачено Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР (далі – Закон № 265) та іншими документами, які прийняті на його виконання.
Що зобов’язані робити підприємці при продажі товарів чи наданні послуг?
- Проводити розрахунки за товари чи послуги на повну суму через зареєстровані, опломбовані та фіскалізовані РРО або ПРРО. При продажі підакцизного товару – проводити розрахунки в режимі програмування.
- Формувати чеки для кожної покупки та використовувати розрахункові книжки. (п. 1 ст. 3 Закону № 265);
- Надавати покупцеві чек на повну суму покупки, зокрема при оплаті онлайн, через QR-код на дисплеї РРО/ПРРО або надсилати на телефон чи електронну пошту. (п. 2 ст. 3 Закону № 265);
- Щодня створювати фіскальні звітні чеки в паперовій та/або електронній формі РРО (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) або ПРРО при здійсненні розрахункових операцій. (п. 9 ст. 3 Закону № 265);
- Створювати контрольні стрічки та зберігати їх:
- для РРО (крім автоматів для продажу товарів/послуг) – протягом 3 років.
- для ПРРО в офлайн-режимі – до передачі всіх електронних документів і звітів на фіскальний сервер (п. 10 ст. 3 Закону № 265);
Перевірка чеків дозволяє податківцям перевіряти, чи всі розрахункові операції належним чином зареєстровані, а чеки відповідають фактично виданим. Як це працює?
1. Законодавча основа
Суб’єкти господарювання, які використовують РРО (крім електронних таксометрів, торговельних автоматів і РРО для операцій з валютними цінностями) або ПРРО, повинні передавати електронні копії розрахункових документів і фіскальних звітних чеків до контролюючих органів через Інтернет, які містяться на контрольній стрічці в пам’яті РРО або в пам’яті модемів, які до них приєднані. (п. 7 ст. 3 Закону № 265).
Щодо ПРРО, то передача даних відбувається автоматично в момент реєстрації фіскального чека на спеціальному сервері ДПС.
2. Збір даних
Збирає, зберігає та перевіряє електронні чеки та звіти від РРО Система обліку даних РРО (далі – СОД РРО) – інформаційна система податкової служби (пп. 14.1.278 Податкового кодексу України). Дані від РРО/ПРРО надсилаються до СОД РРО в тому вигляді, в якому їх створив пристрій, вони захищені від змін чи підробки.
Вимоги до створення та передачі контрольної стрічки в електронній формі та порядку передачі даних від РРО/ПРРО до податкової служби затверджено наказом Мінфіну від 08.10.2012 р. № 1057.
Важливо: після початку перевірки ви мусите надати податківцям у повному обсязі усі документи, пов’язані із використанням РРО/ПРРО (п. 85.2 ПКУ). Це потрібно для перевірки коректності розрахунків і їх відповідності.
Навіщо це потрібно?
Отже, податкова служба хоче переконатися, що ваші розрахунки чесні. Для цього вони порівнюють:
- копії чеків, які є в Системі обліку даних РРО (СОД РРО).
- дані на контрольній стрічці, що зберігаються в пам’яті РРО чи модема.
Джерело: Інформаційно-довідковий ресурс “ЗІР”, категорія 109.02.
Чітка та коректна звітність допомагає уникнути непотрібних штрафів і перевірок, а також формує довіру з боку контролюючих органів і споживачів.
Чесні чеки – успішний бізнес!