Наслідки несвоєчасного закриття зміни на ПРРО: відповідальність

03.03.2025
1624

Програмний реєстратор розрахункових операцій (ПРРО) є важливим інструментом для фіскалізації розрахункових операцій.  

Нагадуємо, що правові засади застосування, реєстраторів розрахункових операцій, зокрема, ПРРО, визначає Закон України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР (далі – Закон № 265). 

Відповідно до п. 9 ст. 3 Закону № 265 суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції, зобов’язані щоденно створювати у паперовій та/або електронній формі, зокрема,  ПРРО, фіскальні звітні чеки у разі здійснення розрахункових операцій. Це означає, що фіскальний звітний чек (іншими словами, Z-звіт) слід сформувати протягом доби до 24.00 і, відповідно, закрити зміну. 

Про це свідчать і норми Порядку реєстрації, ведення реєстру та застосування програмних реєстраторів розрахункових операцій, затвердженого наказом Мінфіну від 23.06.2020 р. № 317 (далі – Порядок № 317): 

  • Для переведення в фіскальний режим роботи ПРРО, забезпечення реєстрації розрахункових документів на фіскальному сервері ДПС особа, яка здійснює розрахункову операцію (за умови закриття попередньої зміни на такому ПРРО), відкриває робочу зміну, автоматично створюючи службовий документ – повідомлення про відкриття зміни (п. 3 розд. IV Порядку № 317). 
  • На одному ПРРО може бути відкрита лише одна зміна

Протягом однієї зміни може бути сформовано один фіскальний звітний чек / фіскальний звіт.  

Для закриття робочої зміни особа, яка здійснює розрахункову операцію, формує фіскальний звітний чек / фіскальний звіт за таку зміну та направляє його на реєстрацію до фіскального сервера.  

Протягом дня дозволяється відкрити нову зміну за умови закриття попередньої (п. 5 розд. IV Порядку № 317). 

Крім того,  абз. третім п. 7 Вимог щодо забезпечення виконання фіскальних функцій програмними реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування, затверджених постановою КМУ від 18.02.2002 р. № 199, визначено, що ПРРО перебуває у фіскальному режимі роботи протягом зміни до моменту передачі фіскального звітного чека за підсумками проведених операцій протягом такої зміни до фіскального сервера та реєстрації такого фіскального звітного чека фіскальним сервером. 

Отже, несвоєчасна закрита зміна “сигналізує” ДПС про порушення порядку застосування ПРРО. 

Відповідальність за несвоєчасне закриття зміни 

Як ми зазначали вище, несвоєчасне закриття зміни призведе до нестворення (несвоєчасного створення) фіскальних звітних чеків (щоденних Z-звітів). 

Податківці на Інформаційно-довідковому ресурсі “ЗІР”, категорія 109.18 зауважили, що за таке порушення передбачена адміністративна відповідальність: 

  • на осіб, які здійснюють розрахункові операції, – від 2 до 5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (нмдг) (від 34 до 85 грн)
  • на посадових осіб – від 5 до 10 нмдг (від 85 грн до 170 грн)

Дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення, – тягнуть за собою накладення штрафу: 

  • на осіб, які здійснюють розрахункові операції, від 5 до 10 нмдг (від 85 грн до 170 грн)
  • на посадових осіб від 10 до 20 нмдг (від 170 грн до 340 грн)

Це визначено ст. 155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення

Налаштуйте автоматичне закриття зміни для уникнення штрафів! 

Нагадуємо, що у ПРРО Cashalot реалізовано функціонал Автоматичного закриття зміни. Для суб’єктів господарювання, які працюють за чітким графіком роботи, ця функція дозволяє визначати час автоматичного закриття зміни для ПРРО. 

Скористайтесь ним для зручності та уникнення ситуацій зі штрафами. 

Докладніше про налаштування Автоматичного закриття зміни – тут.

Інші новини

10.05.2024
Якщо на одній ГО два ПРРО: чи можна їх використовувати одночасно одним касиром?
Чи може СГ зареєструвати та використовувати на одній ГО два ПРРО та себе вказати як касир?
Детальніше
23.02.2024
Додаток до ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним: як внести зміни щодо РРО?
Як внести зміни у додаток до ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним щодо РРО? Нагадуємо, що роздрібна торгівля, зокрема, пальним може здійснюватися суб’єктами господарюванн...
Детальніше
19.04.2023
Створення дубліката фіскального касового чека: чи можливо?
Щодо створення у паперовій та/або електронній формі РРО та/або ПРРО дубліката фіскального касового чека.
Детальніше
11.09.2024
Чи застосовувати РРО/ПРРО під час торгівлі підакцизними товарами?
З 1 вересня 2024 року здійснюється оподаткування акцизним податком операцій з товарами за кодом 2404 91 90 00 згідно з УКТ ЗЕД.
Детальніше
Cashälot
в ефірі