ФОП надає послуги через мережу інтернет через платіжний сервіс WayForPay: чи застосовувати РРО/ПРРО?

13.09.2023
4513

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій (далі - РРО/ПРРО) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг встановлені Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР (далі - Закон № 265). 

Відповідно до Закону № 265 встановлення норм щодо незастосування РРО/ПРРО у інших законах, крім Податкового кодексу України (далі - ПКУ), не допускається

Розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця (ст. 2 Закону № 265). 

Місце проведення розрахунків - місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо. 

Щодо місця проведення розрахунків 

Законом України «Про електронні комунікації» від 16.12.2020 р. № 1089-IX (далі - Закон № 1089) визначено правові та організаційні основи державної політики у сферах електронних комунікацій та радіочастотного спектра, а також права, обов’язки та відповідальність фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у відповідній діяльності або користуються електронними комунікаційними послугами. 

У розумінні Закону № 1089 терміни вживаються в такому значенні: 

  • абонент - кінцевий користувач, який отримує електронні комунікаційні послуги на умовах договору, укладеного з постачальником електронних комунікаційних послуг; 
  • кінцеве (термінальне) обладнання - обладнання, призначене для з’єднання з кінцевим пунктом електронної комунікаційної мережі з метою забезпечення доступу до електронних комунікаційних послуг; 
  • кінцевий пункт мережі - фізична точка, в якій кінцевому користувачу надається доступ до загальнодоступної електронної комунікаційної мережі, і яка у випадку мереж, що включають комутацію або маршрутизацію, визначається за певною мережевою адресою. 

Проводячи аналогію між Законами № 1089 та № 265, абонентом є надавач послуг із консультування з питань оподаткування; кінцеве (термінальне) обладнання – місце надання послуг із консультування з питань оподаткування споживачу; кінцевий пункт мережі - місце отримання послуг із консультування з питань оподаткування споживачем. 

Враховуючи те, що є кінцеве (термінальне) обладнання надавача послуг із консультування з питань оподаткування, яке розміщене в кінцевому пункті мережі, відповідно до укладеного договору (тобто місце безпосереднього отримання споживачем комунікаційних послуг), припущення ФОП щодо відсутності місця розрахунків лише по факту проведення розрахунків в мережі інтернет не відповідає дійсності

Обов’язок застосування РРО/ПРРО залежить не від форми розрахунків та/або способу оплати обраного покупцем (споживачем), наявності того чи іншого зареєстрованого виду господарської діяльності, а виникає виключно за наявності обставин, що супроводжують господарські операції суб’єкта господарювання, які чітко визначені нормами прямої дії ПКУ та Закону № 265, якими встановлено загальні правила реєстрації та здійснення розрахункових операцій. 

Тобто, для ФОП як суб’єкта господарювання, на якого поширюється дія Закону № 265, для цілей застосування РРО/ПРРО не має значення, який спосіб для оплати обрав покупець (споживач), а має значення, який запропоновано ФОП

Зокрема, порядок проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг встановлено ст. 3 Закону № 265, яким визначено, що у разі здійснення ФОП розрахункових операцій у розумінні Закону № 265, застосування РРО/ПРРО є обов’язковим, у встановленому цим Законом порядку. 

Пунктом 14 ст. 9 Закону № 265 встановлено пільгу, відповідно до якої, РРО/ПРРО та розрахункові книжки не застосовуються при здійсненні розрахунків за послуги у разі проведення таких розрахунків виключно за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів. 

Право на використання пільги щодо незастосування РРО/ПРРО є єдиною нормою, яка має визначальне значення. 

Отже, якщо проведення розрахунків за надані послуги здійснюється виключно за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів, застосування РРО/ПРРО для такого ФОП не є обов’язковим. 

Щодо використання платіжного сервісу WayForPay 

Платіжний сервіс WayForPay, як спосіб розрахунку за наданні послуги, не потребує застосування РРО/ПРРО відповідно до пільги, встановленої п. 14 ст. 9 Закону № 265.

Податківці радять у випадку виникнення сумнівів щодо правильності віднесення ДПС WayForPay до способів здійснення оплат, передбачених п. 14 ст. 9 Закону № 265, звернутися до НБУ, для отримання відповідного роз’яснення в межах його компетенції. 

Таку відповідь було надано в Індивідуальній податковій консультації від 10.08.2023 р. № 2401/ІПК/99-00-07-04-01-06.  

Зазначимо, що відповідно до п. 52.2 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер, діє в межах законодавства, яке було чинним на момент надання такої консультації, і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію. 

Щоб убезпечити себе від штрафів і відповідальності, ми теж радимо звернутися до ДПС із зверненням з питання, яке стосується саме вашого бізнесу. 

Інші новини

23.02.2024
Додаток до ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним: як внести зміни щодо РРО?
Як внести зміни у додаток до ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним щодо РРО? Нагадуємо, що роздрібна торгівля, зокрема, пальним може здійснюватися суб’єктами господарюванн...
Детальніше
20.02.2023
Про особливості законодавства у сфері розрахункових операцій - роз'яснює ДПСУ
Податківці надали роз'яснення щодо використання РРО та обов’язку забезпечити обов’язкове приймання спеціальних платіжних засобів для здійснення розрахунків за продані товари.
Детальніше
26.07.2022
Корисний функціонал Cashalot 2022: бек-офіс
В Cashalot протягом 2022 року стрімко додавалися нові можливості до кабінету користувача, які спрощують роботу та додають більше корисних фішок вашій касі. Пропонуємо розглянути д...
Детальніше
02.02.2023
Скасування реєстрації ПРРО
Коли здійснюється автоматичне скасування реєстрації ПРРО фіскальним сервером ДПС?
Детальніше
Cashälot
в ефірі