Передоплата та Післяплата: чи можна відображати у чеку після 01.03.2025?

13.03.2025
1220

У зв’язку зі змінами у чеку багатьом стало не зрозуміло: чи можна зазначати передоплату та післяплату у чеках, чи не суперечить це законодавству, як можна вказати ці реквізити. Редакторська команда Cashalot проаналізувала всі ці питання і вважає, що зазначати їх не лише варто, а й корисно. Розберемо це разом. 

Зробімо крок у недалеке минуле. До 01.03.2025 р. “Передоплата” та “Післяплата” вважались формами оплати та мали бути обов’язково зазначені у чеках. Але з 1 березня ситуація змінилась

Наразі у чеках можуть бути зазначені тільки 3 форми оплати – Готівка, Безготівкова, Інше

Це означає, що передоплата та післяплата, в контексті НПА, вже не є формами оплати. 

Тож, як бути, якщо і продавцю, і покупцю зручно використовувати їх у чеку як умови оплати за товар, які є допустимими між цими двома суб'єктами? Розбираємось далі.

Чек як інструмент взаємодії на ринку 

Як правило, єдиним документом, який підтверджує здійснення розрахунків між продавцем і споживачем, для кожної із сторін, є чек. І чому в цьому чеку не може бути інформації, яка буде корисною і покупцю, і продавцю? Чи все ж таки,  вона там може бути?  

Поміркуємо: чек має розглядатися не лише як інструмент для передачі необхідної інформації податковим органам, а, передусім, як засіб, що виконує важливу роль у забезпеченні захищеності обох сторін – як покупця, так і продавця. 

А що говорять з цього приводу законодавчі акти? Згідно із нормами Закону України від 12.05.1991 р. № 1023-XII “Про захист прав споживачів” (далі – Закон № 1023) фіскальний касовий чек підтверджує вчинення усного правочину між продавцем та споживачем (п. 7 ч. першої ст. 1 цього Закону), засвідчує факт купівлі (абз. другий ч. одинадцятої ст. 8). До того ж, обмін товару належної якості проводиться лише у разі збереження розрахункового документа (абз. третій ч. першої ст. 9 Закону № 1023).

Отже, одне із завдань фіскального чека – зафіксувати угоду, задовольнити потребу кожної зі сторін і встановити чіткі взаємини між ними. Саме в цьому контексті потрібно оцінювати роль чека – як елемента, що регулює взаємодію на ринку.  

Зміст має значення 

Фіскальний чек має містити набір обов’язкових реквізитів, які допомагають виконувати податківцям свою фіскальну функцію. Але, як ми вже зазначали, він виконує і інші функції, зокрема, підтверджує угоду між продавцем і покупцем-фізособою щодо купівлі-продажу товару. 

Форма та зміст касового чека визначені у Положенні про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, затвердженому наказом Мінфіну від 21.01.2016 р. № 13 (далі – Положення № 13). 

Згідно з п. 5 розд. І Положення №13 розрахункові документи, що створюються РРО або ПРРО в паперовій та/або електронній формі, можуть містити додаткові дані про проміжний підрахунок загальної суми за чеком та інші дані, зокрема інформацію, яка визначена технічними вимогами до спеціалізованих РРО. 

Тобто, в чеку не заборонено відображати дані, які допомагають і сприяють більш чіткому розумінню розрахункової операції для продавця і покупця. Зокрема, інформацію про те, що платіж був з розбивкою на частини (передоплата, післяплата). 

Крім того, взаєморозміщення написів та даних на полі документа, зокрема, фіскального чека, є рекомендованим (п. 4 розд. I Положення № 13). 

Отже, нормативні документи підтверджують: додаткові реквізити у фіскальному чеку зазначати не заборонено.  

Щодо позиції податкових органів.

Податкова має свої цілі щодо контролю обігу грошових коштів, адже вона є контролюючим органом. Її цікавить факт відповідності платіжної операції законодавчим вимогам, форма оплати, застосування усіх передбачених податків, можливість здійснення контролю за підакцизними товарами – така інформація регулюється як обов’язкова для відображення в чеках. Відповідно, у чеку може бути й інша інформація, яка не суперечить законодавству. 

Як Передоплата та Післяплата відображається у чеках у ПРРО Cashalot? 

Для зручності користувачів ПРРО Cashalot у друкованій формі чеків реалізовано зміни у відображенні написів (рядків) “Післяплата” та “Передоплата” у чеках інтернет-продажу та післяплати повної таким чином: напис "Передоплата" та напис "Післяплата" розміщено над сумою передоплати (післяплати). 
Чеки із  післяплатою та передоплатою мають такий вигляд (див. Рис. 1, 2): 

Рис. 1 

Рис. 2 

Наші експерти довели, що у чеках можна і навіть корисно використовувати додаткові рядки “Передоплата” та “Післяплата”. Тому у друкованих чеках ПРРО Cashalot ви їх побачите. Ми піклуємось і працюємо саме для вас!

Інші новини

19.12.2024
Виробник встановив термін експлуатації РРО понад 9 років: чи можна використовувати такий РРО?
Строк служби - строк, протягом якого виробник (постачальник) гарантує працездатність реєстратора розрахункових операцій (далі - РРО), у т. ч. комплектувальних виробів та його склад...
Детальніше
03.10.2023
Роздрібна торгівля алкоголем та тютюном у безготівковій формі: застосування РРО/ПРРО
Суб’єкт господарювання може здійснювати роздрібний продаж таких товарів у безготівковій формі за умови застосування РРО та/або ПРРО.
Детальніше
15.03.2024
Кого перевірять в першу чергу щодо застосування РРО?
Д. Гетманцев назвав деякі критерії потенційно ризикових платників, до кого в першу чергу прийдуть перевіряючі щодо виконання Закону про РРО.
Детальніше
20.06.2025
Відображаємо суму комісії еквайра в чеках ПРРО Cashalot
Ділимось корисною інформацією про те, як налаштувати відображення суми комісійної винагороди еквайра в чеках ПРРО Cashalot. У ПРРО Cashalot реалізовано можливість налаштування відо...
Детальніше
05.01.2024
Інтернет-магазин та РРО/ПРРО: штрафи за виявлені порушення
При черговій перевірці інтернет-магазину виявлено порушення законодавства щодо застосування РРО/ПРРО. Які штрафи?
Детальніше
Cashälot
в ефірі