У скриньці РРО не вистачає готівкових коштів: як зробити повернення?

04.06.2025
251

Нагадаємо, реєстрація видачі коштів у разі повернення товару (відмови від послуги, прийняття цінностей під заставу, виплати виграшів у державні лотереї та в інших випадках) або скасування помилково проведеної через реєстратор розрахункових операцій (далі – РРО) суми розрахунку здійснюється шляхом реєстрації від’ємної суми. Це визначено п. 7 розділу III Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Мінфіну від 14.06.2016 № 547 (далі - Порядок № 547).  

Важливо! Забороняється реєструвати через РРО від’ємні суми з використанням операції “сторно”.  

Якщо сума повернення товару або компенсації послуги перевищує 100 грн, матеріально відповідальна особа або касир зобов'язані скласти акт про видачу коштів (п. 8 розділу III Порядку № 547).  

Такий же акт складається у випадку скасування помилково проведеної через РРО суми розрахунку або помилково обраної форми оплати (готівка, картка, кредит тощо). У цьому акті зазначаються дані про помилкову суму та реквізити відповідного розрахункового документа.  

Нагадаємо, акти про видачу коштів та акти про скасування помилкових операцій повинні зберігатися протягом трьох років. Суб'єкт господарювання зобов'язаний надати ці акти контролюючим органам під час перевірки.  

Фіскальний касовий чек видачі коштів (видатковий чек) – це розрахунковий документ, що формується РРО/ПРРО при поверненні коштів покупцеві під час повернення товару відповідно до законодавства. Це передбачено п. 1 розд. ІІІ Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, затвердженого наказом Мінфіну від 21.01.2016 р. № 13 (далі – Положення № 13). Форма № ФКЧ-2 фіскального касового чека видачі коштів наведена в додатку 2 до Положення № 13. 

Щодо видачі готівки з каси 

Видача готівки з кас здійснюється за видатковими касовими ордерами або видатковими відомостями відповідно до п. 26 розділу ІІІ Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Нацбанку від 29.12.2017 р. № 148 (далі – Положення № 148). 

Якщо в скриньці РРО/ПРРО недостатньо готівки для повернення, касир повинен звернутися до бухгалтерії підприємства для отримання необхідної суми. Кошти вносяться шляхом проведення операції “службове внесення”.  

Це саме стосується і ФОП. У випадку, коли у ФОП недостатньо готівки в скриньці РРО/ПРРО для повернення коштів, такий ФОП самостійно вносить готівку до РРО/ПРРО за допомогою операції “службове внесення”. 

Зверніть увагу! ФОП не ведуть касової книги відповідно до вимог п. 39 розділу IV Положення № 148.  

Про це зазначили податківці ДПС у Чернівецькій області. 

Як повернути кошти через ПРРО Cashalot?   

Якщо при поверненні коштів за товар, за даними ПРРО Cashalot, не вистачатиме готівки в касі, касир побачить інформаційне повідомлення. Адже для зручності користувачів у ПРРО Cashalot реалізовано відповідний контроль: 

Зверніть увагу! Контроль відображається після натиснення кнопки “Зареєструвати чек в ДПС” та якщо значення суми готівки в касі менше за суму повернення в чеку. 

Наступними діями касира буде отримання необхідної суми та внесення отриманих коштів через операцію “Службове внесення”. 

Для виконання операції “Службове внесення” у вікні каси необхідно натиснути кнопку “Нова транзакція”, обрати “Службове внесення” та натиснути кнопку “Сформувати”. 

Зазначте суму операції “Службове внесення”, яка вноситься та, за необхідності, додайте коментар. 

Після успішної реєстрації відобразиться друкована форма службового чека “Службове внесення” та збільшиться сума у полі “Готівка в касі”. 

Інші новини

27.11.2023
Що робити, коли закінчується строк служби РРО?
Для скасування реєстрації РРО, визначені строки експлуатації якого закінчилися, суб’єкт господарювання подає до контролюючого органу заяву за формою № 4-РРО.
Детальніше
25.08.2022
Документи, які повинні зберігатися на місці проведення розрахунків із застосуванням РРО та ПРРО
Суб’єкти господарювання, які використовують РРО для здійснення розрахункових операцій, зобов’язані на місці проведення розрахунків тримати певний перелік документів. Докладніше у н...
Детальніше
06.10.2023
Відмова у реєстрації ПРРО: коли можлива?
У яких випадках контролюючий орган відмовляє в реєстрації ПРРО? Це передбачено п. 6 розд. II Порядку реєстрації, ведення реєстру та застосування програмних реєстраторів розрахунков...
Детальніше
04.07.2022
Торгівля продовольчими товарами ФОП-єдинником через вендингові автомати: що з РРО/ ПРРО?
Чи необхідно ФОП-єдиннику, який здійснює продаж продовольчих товарів та/або напоїв (непідакцизних товарів) за допомогою торгівельних автоматів (вендингових автоматів), застосовуват...
Детальніше
26.09.2022
Неможливо закрити зміну та сформувати денний звіт на несправному ПРРО: дії суб’єкта господарювання у Кабінеті Cashalot
Припустимо, Ви встановили несправність ПРРО і не можете закрити зміну та сформувати Z-звіт. Залежно від її виду, суб’єкт господарювання має здійснити ряд дій.
Детальніше
Cashälot
в ефірі