Членські внески: що з РРО/ПРРО?

19.02.2024
985

Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб’єкти підприємництва - підприємцями. Це передбачено вимогами ч. другої та третьої ст. 3 Господарського кодексу України.  

Діяльність негосподарюючих суб’єктів, що здійснюється за участі або без участі суб’єктів господарювання, є господарчим забезпеченням діяльності негосподарюючих суб’єктів. 

Правові та організаційні засади реалізації права на свободу об'єднання, гарантованого Конституцією України та міжнародними договорами України. Порядок утворення, реєстрації, діяльності та припинення громадських об'єднань визначено Законом України «Про громадські об’єднання» від 22.03.20212 р. № 4572-VI (далі - Закон № 4572). 

Так, громадське об’єднання зі статусом юридичної особи для виконання своєї статутної мети (цілей) має право володіти, користуватися і розпоряджатися коштами та іншим майном, яке відповідно до закону передане такому громадському об’єднанню його членами (учасниками) або державою, набуте, зокрема, як членські внески (ст. 24 Закону № 4572). 

Отже, одним із видів забезпечення діяльності громадських об’єднань є членські внески їх учасників

Щодо застосування РРО/ПРРО при здійсненні розрахунків 

Нагадаємо, що застосування РРО/ПРРО регулюється Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. № 265 (далі - Закон № 265).  

Так, п. першим та п. другим ст. 3 Закону № 265 визначено, що суб’єкти господарювання, які здійснюють продаж товарів (послуг), зобов’язані проводити такі операції із застосуванням РРО/ПРРО та наданням споживачу розрахункового документу встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції. 

Однак, слід звернути увагу, що за своєю суттю внесення членських внесків не підпадає під зазначені вище вимоги Закону № 265, оскільки вони не є платою за товари (послуги) і, як результат, не потребує обов’язкового застосування РРО/ПРРО. 

Поряд із цим, відповідно до вимог пп. 5 п. 3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29.12.2017 р. № 148 (далі - Положення № 148), готівкові розрахунки/розрахунки готівкою - це платежі готівкою суб’єктів господарювання і фізичних осіб за реалізовану продукцію (товари, виконані роботи, надані послуги), а також за операціями, які безпосередньо не пов'язані з реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг) та іншого майна. 

Отже, приймання членських внесків є операціями, які безпосередньо не пов’язані з реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг) та іншого майна, а тому повинні оприбутковуватись відповідно до вимог Положення № 148. 

Здійснення громадськими об’єднаннями інших операцій, окрім приймання членських внесків (зокрема, приймання оплати за електроенергію, постачання газу, води та інше), потребує обов’язкового  застосування РРО/ПРРО

Про це повідомили фахівці ДПСУ. 

Інші новини

20.12.2021
ПРРО Cashalot інтегровано до облікової системи ENOT
Лінійка інтеграційних рішень ПРРО Cashalot з обліковими системами стала ще більшою. Програмна каса Cashalot до новорічних свят приготувала подарунок усім закладам сфери PET.
Детальніше
20.06.2024
ФОП здійснює продаж власно вирощеної чи виготовленої продукції: що з РРО/ПРРО?
До уваги ФОП, які здійснюють продаж власно вирощеної, відгодованої чи виготовленої продукції. Вам потрібен РРО/ ПРРО.
Детальніше
29.07.2022
Фіскальний чек від кур’єра: чи необхідно видати чек у разі продажу товару з доставкою?
СГ, які здійснюють реалізацію товарів та послуг за готівковий розрахунок, зобов’язані застосовувати РРО чи ПРРО, а в окремих випадках КОРО та розрахункові книжки.
Детальніше
20.10.2022
Щодо необхідності відображення в чеках РРО/ПРРО усіх обов’язкових реквізитів
ДПС вкотре звертає увагу на необхідності відображення в чеках РРО/ПРРО усіх обов’язкових реквізитів, особливо в частині використання режиму програмування підакцизних товарів із заз...
Детальніше
19.02.2025
Поняття «платіжний термінал, з’єднаний з РРО/ПРРО» та «платіжний термінал, поєднаний з РРО/ПРРО»: що це?
Що означає поняття «платіжний термінал, з’єднаний з РРО/ПРРО» та «платіжний термінал, поєднаний з РРО/ПРРО»?
Детальніше
Cashälot
в ефірі