Торгівля продовольчими товарами ФОП-єдинником через вендингові автомати: що з РРО/ ПРРО?

04.07.2022
2426

Податківці роз’яснили, чи необхідно ФОП-єдиннику, який здійснює продаж продовольчих товарів та/або напоїв (непідакцизних товарів) за допомогою торгівельних автоматів (вендингових автоматів), застосовувати РРО та/або ПРРО, або КОРО та РК.

Якщо ФОП-єдинник здійснює продаж продовольчих товарів та/або напоїв (непідакцизних товарів) за допомогою торгівельних автоматів (вендингових автоматів), в яких вбудовані електронні контрольно-касові реєстратори, що включені до Реєстру реєстраторів розрахункових операцій, то реєстратори розрахункових операцій (далі – РРО) та/або програмні РРО (далі – ПРРО), або книги обліку розрахункових операцій (далі – КОРО) та розрахункові книжки (далі – РК) не застосовуються.

Водночас, суб’єкт господарювання може прийняти рішення щодо використання в автоматах з продажу товарів ПРРО.

Згідно з п. п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР (далі – Закон № 265) суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням ЕПЗ, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані:

  • проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу ПРРО (зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених Законом № 265, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку РК;
  • надавати особі, яка отримує/ повертає товар, отримує послугу / відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів/ послуг в обов’язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у т. ч., але не виключно, з відтворюванням на дисплеї РРО чи дисплеї пристрою, на якому встановлений ПРРО QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або e-mail);
  • застосовувати РРО, що включені до Держреєстру РРО (далі – Реєстр РРО), та/або ПРРО з додержанням встановленого порядку їх застосування.

Поняття РРО визначено ст. 2 Закону № 265. Згідно з цією нормою РРО – пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів/наданні послуг, операцій з торгівлі валютними цінностями в готівковій формі та/або реєстрації кількості проданих товарів/ наданих послуг), операцій з видачі готівкових коштів держателям ЕПЗ та з приймання готівки для подальшого переказу.

До РРО відносяться:

  • електронний контрольно-касовий апарат (ЕККА);
  • електронний контрольно-касовий реєстратор;
  • вбудований електронний контрольно-касовий реєстратор;
  • комп’ютерно-касова система;
  • електронний таксометр;
  • автомат з продажу товарів (послуг) тощо.

Автомат з продажу товарів/ послуг – це РРО, який в автоматичному режимі здійснює видачу (надання) за готівку або із застосуванням платіжних карток, жетонів тощо товарів (послуг) і забезпечує відповідний облік їх кількості та вартості та створює контрольну стрічку в електронному вигляді.

Вбудований електронний контрольно-касовий реєстратор – це РРО, призначений для забезпечення реалізації фіскальних функцій у складі програмно-технічного комплексу самообслуговування (ПТКС), автоматів з продажу товарів/послуг тощо.

Зверніть увагу! РРО та/або ПРРО та РК не застосовуються при продажу товарів/ наданні послуг платниками єдиного податку (фізособами-підприємцями), які не застосовують РРО та/або ПРРО відповідно до Податкового кодексу України (далі – ПКУ). Це передбачено п. 6 ст. 9 Закону № 265.

РРО та/або ПРРО не застосовуються платниками єдиного податку першої групи (п. 296.10 ПКУ).

Крім того, п. 1 Переліку окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій (далі – Перелік), затвердженого Постановою КМУ від 23.08.2000 р. № 1336, встановлено, що суб’єкти підприємницької діяльності, у т.ч.  ФОП-єдинники, мають право здійснювати розрахунки без застосування РРО та/або ПРРО з використанням РК та КОРО при здійсненні роздрібної торгівлі на території села товарами (крім підакцизних товарів).

У той же час, п. 1 Переліку не застосовується за наявності хоча б однієї з таких умов:

  • така роздрібна торгівля здійснюється в торговельному об’єкті, в якому також здійснюється торгівля підакцизними товарами;
  • такими ФОПами також здійснюється дистанційна торгівля, зокрема, через Інтернет;
  • сільськими, селищними, міськрадами, що створені згідно із законом, прийнято рішення про обов’язкове застосування на території села, селища РРО та/або ПРРО для форм і умов проведення діяльності, визначених у п. 1 Переліку.

Згідно з п. 2 Постанови № 1336 установлено граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів/ надання послуг, у разі перевищення якого застосування РРО та/або ПРРО є обов’язковим, для форм та умов проведення діяльності, зокрема, визначених у:

  • п. 1 Переліку – 167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, на один структурний (відокремлений) підрозділ (пункт продажу товарів). На 2022 р. відповідний граничний обсяг розрахункових операцій з продажу товарів/ послуг становить 1085500 грн.

Відповідь розміщена на Інформаційно-довідковому ресурсі «ЗІР», категорія 109.02.

Інші новини

20.06.2024
ФОП здійснює продаж власно вирощеної чи виготовленої продукції: що з РРО/ПРРО?
До уваги ФОП, які здійснюють продаж власно вирощеної, відгодованої чи виготовленої продукції. Вам потрібен РРО/ ПРРО.
Детальніше
09.07.2024
Зміна адреси ГО: чи скасовувати реєстрацію ПРРО?
Чи потрібно скасовувати реєстрацію ПРРО у разі зміни адреси господарської одиниці? У разі зміни найменування або адреси господарської одиниці, де використовується програмний реєстр...
Детальніше
25.12.2023
Відміна транзакції відбулась одразу після оплати: що з РРО/ПРРО?
Чи необхідно СГ застосовувати РРО/ПРРО, якщо кошти за товар були сплачені через фінансового посередника, але відміна транзакції відбулась одразу після оплати і не передбачає як отр...
Детальніше
27.02.2024
Скасування помилково проведеної суми розрахунку через РРО/ПРРО
Чи є можливість у СГ на наступний робочий день скасувати помилково проведену через РРО/ПРРО суму розрахунку, якщо було створено Зет-звіт?
Детальніше
Cashälot
в ефірі